Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PT.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze najciekawszych wydarzeń. Wszystko, od wielkiej polityki do sportowych rekordów, wraz z regionalną prognozą pogody na następne dni. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Uroczystości w Prostyni (zdjęcia)

2010-05-31 10:59:55
Jubileusz objawień jest szczególnym świętem wiary, stanowiącym wyzwanie dla współczesnych ludzi, mówił w homilii biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który 29 maja celebrował Eucharystię w Sanktuarium Trójcy Świętej i Św. Anny w Prostyni. Sanktuarium obchodziło bowiem 500-lecie objawień św. Anny.

Św. Anna , mówił Ksiądz Biskup, przybyła tutaj jako prosta osoba. „Brano ją nawet za śmierć z racji na białe szaty. Niepokój ogarniał, gdy przesiadała się do wiejskich furmanek i gdy wędrowała od Złotek czy innych stron. Ale jednak ludzie ją rozpoznali. Czy my rozpoznalibyśmy teraz? Czy mamy w sobie ten instynkt rozpoznawczy i to światło, które potrafiłoby nam dopomóc, żebyśmy nie zmarnowali takiej okazji?

„Tylko ci, którzy potrafili uwolnić się od ludzkich kryteriów, kontynuował, bywali zawsze wynagrodzeni. Wiara daje nam bowiem światło i sprawia, że potrafimy dostrzegać to, co Bóg chce przekazać człowiekowi i ubogacić go. Tylko wiara pozwala nam zrozumieć sens ofiary krzyżowej i ona prowadzi nas do pustego grobu Chrystusa i zachęca nas, abyśmy dążyli do życia wiecznego. Ukazał także, iż Bóg wybierając w tym miejscu i czasie św. Annę, pokazał ją jako kobietę wiary.

W tradycji polskiej nazywana jest „Samotrzecią”, wskazującą jednocześnie na nią, jej córkę Maryję i wnuka Jezusa. Jest ona wzorem wychowawczyni, bo chociaż nie przeczuwała, że wychowuje Matkę Syna Bożego, to wiedziała, że ma wychować pełnego człowieka w swej córce.

Pytał również, czy to posłannictwo św. Anny w obecnej dobie nie jest też bardzo istotne?  Dramaty naszych czasów, związane ze słabością małżeństw, nieufnością do życia, lękiem przed miłością, problemy ze sprawiedliwością i zrozumieniem daru wolności ojczyzny i korzystaniem z niego, nie biorą się z zapominania o wychowaniu człowieka. Dlatego też kłamstwo weszło do współczesnego ustawodawstwa i zabija nas.

Potrzeba, abyśmy  z wiarą próbowali to przezwyciężyć. Świętą Annę, która w Prostyni kieruje naszą uwagę na Trójcę Świętą i świątynię, porównał także do tradycyjnej  polskiej babci, która często przybywa z najlepszymi darami do swoich bliskich. Tym darem jest ukazanie, że najważniejsza jest miłość oraz miejsca i możliwości, gdzie możemy odzyskiwać łaskę wiary i pełnię człowieczeństwa. 
   
Ksiądz Biskup odwołał się też do wielu przeżywanych ostatnio światowych i polskich tragedii, w tym też   dramatu z 10 kwietnia. Zaapelował, aby w świetle wiary ten wielki narodowy wstrząs poruszył na serio nasze serca i umysły oraz zmusił nas do zastanowienia.
  
Uroczystości rozpoczęły się w miejscu pierwszego objawienia, gdzie proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, przypomniał wydarzenia z 1510 roku. Tam 27 maja św. Anna objawiła się  Małgorzacie żonie Błażeja i poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawienia pozostawiła trzy wianki złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej oraz jeden na swoją pamiątkę. Przez ich dotknięcie wiele osób zostało cudownie uzdrowionych. Zostały one złożone w skromnej, srebrnej koronie i od tego czasu istnieje tradycja błogosławienia wiernych, przez nałożenie tej korony, zwana „koronacją”. Ukazał leżące tam kamienienie, które są niemymi świadkami tego wydarzenia, wspominając też ludzi, którzy w tym świętym miejscu zostali pogrzebani w późniejszych czasach. Ksiądz Biskup poświęcił w tym miejscu odnowiony krzyż z płaskorzeźbą ukazującą zjawienie się  św. Anny.
  
Następnie uroczysta procesja ruszyła do miejsca, gdzie wedle tradycji po raz drugi przybyła św. Anna. 
 Objawiła się ona rolnikowi ze Złotek w postaci podobnej do zakonnicy i poprosiła, aby zawiózł ją do Prostyni. Kiedy, przez bagna dotarli tam bezpiecznie, powiedziała: „Jestem Św. Anna. Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. Weszła na wzgórze, uklękła i rozłożyła ręce do modlitwy. Dzisiaj znajduje się tam kapliczka z 1835 roku. Po gruntownym odnowieniu została ona podczas uroczystości  również poświęcona. 
  
Przypomniano też, że  Prostyń to  Diecezjalne Sanktuarium Trójcy Świętej, gdzie znajduje się późnogotycka statua z kręgu Wita Stwosza, przestawiająca Trójcę Świętą w postaci tzw. Tronu Łaski , a także związki  Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego ojciec pracował tym miejscu, jako organista i w tym sanktuarium poślubił również jego matkę Joannę Karp. Wspomniano, że Prymas Tysiąclecia często zachęcał do pielgrzymowania do Prostyni, mówiąc: „Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni.”
  
Ks. bp Antoni Dydycz przypomniał także, iż obecny prostyński kościół jest zbudowany według pierwotnych, zrobionych przed II wojną światową, planów warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. 
  
Podczas jubileuszowych uroczystości ks. bp Antoni Dydycz poświęcił pamiątkowy ornat z prostyńskimi znakami oraz obraz Sługi Bożego Jana Pawła II, które zostały przekazane w darze. Wśród złożonych darów znalazły się również wykonane ręcznie przez osoby cierpiące paramenty liturgiczne.

W uroczystościach udział wzięli kapłani z kilku diecezji, władze samorządowe, służby mundurowe, poczty sztandarowe oraz pielgrzymi.

Na zakończenie, dzieci zaprezentowały inscenizację wydarzeń sprzed 500 lat.  W całościowy  program przeżyć rocznicy objawień wpisała się też Eucharystia, celebrowana w Uroczystość Trójcy Świętej przez o. Tadeusza  Rydzyka CSRS, tygodniowe misje parafialne, prowadzone przez ks. Wojciech Węgrzyniaka z Krakowa i 40-godzinne nabożeństwo adoracyjne.

Odbywał się też obrzęd „koronacji”. Do sanktuarium w tych dniach przybyły również pielgrzymki piesze z okolicznych parafii, został podsumowany konkurs zatytułowany: „Święta Anna nawiedza ziemię prostyńską. Był również festyn i kiermasz, na którym nie zabrakło tradycyjnych „kóz prostyńskich”, wypiekanych z ciasta. 
   
W czerwcu ukaże się również  drukiem obszerna monografia pt. „Parafia i Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni”, autorstwa pochodzącego z tej parafii ks. Pawła Rytela – Andrianika.      
  

Posłuchaj homilii Biskupa Antoniego Dydyczaks. Artur Płachno [ep]

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie