Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Parczew: Spotkanie Biskupa Siedleckiego z Kapitułą Parczewską i Fraternią Rodzin

2010-05-31 22:08:15
W poniedziałek, 31 maja w parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski spotkał się z Kapitułą i Fraternią Rodzin. Uczestnicy spotkania dzielili się swoim doświadczeniem pomocy narzeczonym i rodzinom, przeżywającym trudności. Została również podjęta dyskusja nad duszpasterstwem rodzin w diecezji siedleckiej.

W pasterskim słowie Ksiądz Biskup przypomniał chrześcijańską wizję rodziny, która na mocy sakramentu małżeństwa ma moc do życia w jedności.


- Kierunek działania Kapituły i Fraterni nie może być sprzeczny z diecezjalnym programem duszpasterskim „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Dzisiejsze rodziny potrzebują bowiem pogłębionej inicjacji chrześcijańskiej. Powinniśmy stawiać sobie pytanie jak dotrzeć z orędziem Ewangelii do ludzi młodych, dorosłych, narzeczonych i małżonków. Jesteście powołani, by służyć rodzinom wielodzietnym, bezdzietnym, przeżywającym trudności i zwątpienia. Trzeba wpierać naturalną prokreację i szukać sposobów dotarcia z nauką o naprotechnologii. Kościół potrzebuje małżeństw, które odważnie będą świadczyć o Chrystusie. Stale musimy pamiętać, że rodzice nie tworzą życia, tylko dają siebie do dyspozycji Bogu, odpowiadając na Jego plan zbawienia człowieka. Aby dobrze poznać zamysł Boga wobec człowieka, zrozumieć mechanizm grzechu i nauczyć się żyć w jedności, nie wystarczy katecheza w szkole. Konieczne jest prowadzenie katechezy sakramentalnej przy parafiach – mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.

Uczestnicy spotkania dzielili się z Księdzem Biskupem swoimi spostrzeżeniami na temat ożywienia duszpasterstwa rodzin.

- Ogólnopolskie Duszpasterstwo Rodzin zaproponowało, by w każdej diecezji powołać Diecezjalną Akademię Rodziny. Do jej zadań należałoby przybliżenie wiernym katolickiej nauki o rodzinie. Spotkania takie mogłyby odbywać się raz w miesiącu w jakimś ośrodku. Pierwszy taki ośrodek zaczął już funkcjonować w diecezji sosnowieckiej. W najbliższym czasie planujemy ujednolicenie przygotowania narzeczonych do małżeństwa z pogłębieniem formacji chrzcielnej w oparciu o diecezjalny program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Chcielibyśmy, by każda para w ramach przygotowania do małżeństwa mogła skorzystać z 8 katechez, które byłyby głoszone w parafiach, dekanatach i duszpasterstwie akademickim – mówił ks. Jacek Sereda, Kierownik Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej.

Kolejne spotkanie Biskupa Siedleckiego z Kapitułą Parczewską i Fraternią Rodzin zaplanowano na 6 września.

Ks. Mateusz Czubak

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie