Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Ogólne

Do Libanu z Radiem Podlasie

foto
2020-01-29 10:29:00
Katolickie Radio Podlasie zaprasza słuchaczy na pielgrzymkę do Libanu. Pielgrzymka planowana jest w terminie 19-27 maja 2020 r.

Ks. Daniel Struczyk - zastępca dyrektora Katolickiego Radia Podlasie zachęca do udziału w pielgrzymce.Liban 2020
Pielgrzymka organizowana jest przez Katolickie Radio Podlasie we współpracy z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymkowo Turystycznym ARKA w Siedlcach.
Termin: 19 – 27 maja 2020 r.


Pielgrzymka Radia Podlasie – Ramowy Program


Wtorek – 19.05.2020 – Dzień 1. Warszawa – Bejrut.

Przelot do Bejrutu w godzinach nocnych, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Środa – 20.05.2020 – Dzień 2. Bejrut – Harissa. 

Śniadanie, wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/IIw. n.e. – dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego (Kolos z Byblos, sarkofagi królów z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcja biżuterii fenickiej z III w p. n. e., mozaiki rzymskie i bizantyjskie). Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywała Hanka Ordonówna (Msza św.).
Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.
 
Czwartek – 21.05.2020 – Dzień 3. Kaftun – Trypolis – Balamand - Klasztor Matki Bożej „Saidet an Natur” – Klasztor Matki Bożej Światła „Saidet an Nuryje”.
Śniadanie, przejazd do Kaftun, prawosławny kościół i klasztor, wraz z dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi z II poł. XIIIw. n.e. Przejazd do Balamand - Klasztor Balamand został wybudowany w 1157 przez cystersów na gruzach budowli bizantyjskich. Katoliccy mnisi opuścili klasztor po upadku Hrabstwa Trypolisu. Przez kilka stuleci Balamand niszczał zanim w 1603 odbudowali go prawosławni chrześcijanie. W 1988 prawosławny patriarcha Antiochii, Ignacy IV założył Uniwersytet Balamand. Przejazd do Tripolisu, ruiny twierdzy krzyżowców (XIIw.); wielki meczet (XIIw., dawna katedra); bazary, mydlarnia i stara łaźnia turecka. Przejazd do Prawosławnego klasztoru z XVII wieku „Saidet an Nuryje” – Msza św. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Piątek – 22.05.2020 – Dzień 4. Annaya – Sanktuarium św. Charbela, św. Rafki i św. Hardiniego.
Śniadanie, nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni Św. Charbela i Klasztorze Św. Maruna Annaya – grób Św. Charbela. Przejazd do Sanktuarium Świętej Rafki – patronki cierpiących i Świętego Hardini – mistrza nowicjatu Św. Charbela. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
06.30 – Śniadanie
07.30 – Wyjazd do Annaya
09.00 – Uczestnictwo w comiesięcznej Procesji
10.00 – Msza święta w Sanktuarium św. Charbela

Sobota – 23.05.2020 – Dzień 5.  Sydon – Tyr – Qana.
Śniadanie, przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), stare Miasto, Przejazd do Tyru – nekropolii z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzanie: akwedukt i hipodrom (IIw. n.e.).
Qana Galilejska gdzie według lokalnej tradycji odbyło się wesele na którym obecny był Chrystus z Apostołami i Matką Bożą i dokonał przemiany wody w wino – Msza święta w grocie w której to zdarzenie miało miejsce.
W drodze powrotnej wizyta w Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Niedziela – 24.05.2020 – Dzień 6. Deir El Kamar – Beit El Din

Przejazd przez Bejrut do Deir al-Kamar (Deir el Qamar; pol. Klasztor Księżyca) – miejscowość w Górach Szuf w środkowym Libanie, zwana “miastem emirów”. Liczy ok. 10 tys. mieszkańców. Od XVI wieku była siedzibą libańskich gubernatorów z rodów Maan i Chehab. Szczególny rozkwit Dajr al-Kamar nastąpił w okresie panowania druzyjskiego emira Fachr ad-Dina II, którego pałac można podziwiać do dnia dzisiejszego. Msza św. w kościele parafialnym. Przejazd do Beit Ed Din - Główną atrakcją turystyczną Beit ed-Din jest wybudowany w latach 1788-1818 r. zespół pałacowy emira Beszira Szihaba II. Nad trwającymi 30 lat pracami czuwali syryjscy rzemieślnicy i włoscy architekci. Pałac jest doskonałym przykładem klasycznej architektury libańskiej, łączącej tradycyjny styl arabskiego budownictwa z wpływami europejskiego baroku – zdobione sufity, kolorowe, marmurowe podłogi mozaikowe, luksusowe tureckie łaźnie oraz apartamenty haremu, otoczone pięknie utrzymanymi ogrodami. Po przymusowej emigracji emira Beszira II w 1840 r. pałac był siedzibą władz tureckich i francuskich, aż do uzyskania w 1934 r. statusu zabytku narodowego. W 1943 r. stał się letnią rezydencją pierwszego libańskiego prezydenta Biszary al-Churiego. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Poniedziałek – 25.05.2020 – Dzień 7. Al – Macchnaka – Yanouh – Źródło Adonisa – Dolina Bekaa – Baalbek – Ksara.
Śniadanie, przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze miejscowość Al Machnaka z rzymską świątynią z dobrze zachowanym ołtarzem Jupitera, widoki z tego miejsca na wąwóz Adonisa są przepiękne. Następnie miejscowość Yanouh z małą rzymską świątynią i dużym prostokątnym kościołem o nazwie Mar Jurios Azraq (Sw. Jerzy Niebieski). Nazwany tak na cześć niebieskich bloków wapiennych, z których została zbudowana świątynia rzymska  przekształcona w kościół w czasach bizantyjskich. Obok świątyni stoi bizantyjska bazylika z końca V wieku. Z drugiej strony pozostałości średniowiecznej kaplicy, która w ostatnich latach została zrekonstruowana i przywrócona do kultu.  Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus,  Msza św. w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej. Na koniec kantyna Ksara – słynna fabryka libańskiego wina, zwiedzanie połączone z  degustacją. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Wtorek – 26.05.2020 – Dzień 8.
Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze Św. Charbelem w Jego pustelni i klasztorze Św. Maruna – Msza św.). Przechadzka po Byblos z możliwością zakupów pamiątek. Powrót do hotelu, pożegnalna obiadokolacja w stylu libańskim w Santa Preri, nocleg.

Środa – 27.05.2020 – Dzień 9. Transfer na lotnisko

00.00 – Poczęstunek przed wyjazdem – 00.30 – Transfer na lotnisko.
UWAGA! Podany program pielgrzymki jest ramowy. Istnieje możliwość zamiany kolejności odwiedzanych w Libanie miejsc.
1.    Przewodnik Kazimierz Gajowy – Polski Misjonarz od 1987 mieszkający w Libanie
2.    Program pielgrzymki obejmuje zwiedzanie wszystkich najważniejszych zabytków i Sanktuariów Libanu.
3.    Wymagany paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Libanu (w paszporcie nie może być pieczątki z Izraela)
4.    W miejscach kultu obowiązuje skromny strój.
5.    Napięcie elektryczne: 220 V, gniazdka jak w Polsce
6.    Zakwaterowanie w komfortowym Hotelu w centrum Byblos. Wyżywienie dwa razy dziennie (śniadanie w formie bufetu, obiadokolacje serwowane) – transport klimatyzowanym autokarem – opieka pilota/przewodnika w języku polskim – realizacja programu pielgrzymki.
7.    Całkowity koszt wynosi: 1.900 PLN (bilet lotniczy) plus 730 USD (pobyt i ubezpieczenie)
8.    Cena nie zawiera - ewentualnych napiwków i innych świadczeń nie ujętych w programie.
9.    Wg obecnych zasad w gotówce można przewozić do 10 000 EURO.

Wpłat dokonujemy na konto Biura Podróży ARKA:
PKO Bank Polski S.A., odział 1 w Siedlcach
82 1020 4476 0000 8102 0377 6051
z dopiskiem: Liban

Zapisy w biurze ARKA, tel. 882 114 244


Tak było w poprzednich latach:

2019: http://www.podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/pielgrzymi-z-diecezji-siedleckiej-w-libanie-2aa48.html

2018:  http://www.podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/pielgrzymka-radia-podlasie-w-cedrach-libanu-25cfe.html