Na antenie

ŚWIAT LUDZKICH UCZUĆ

Rozmowy o tym co w sercu gra, co przemyka się w doświadczeniach życia, co tak często trudno wyrazić słowami i tematy wywołujące dużo emocji. Zapraszam cię do świata ludzkich uczuć - Anna Kaszczyc.
więcej
zobacz wszystkie

Z regionu

Górzno: strażacka gala w Uninie /galeria/

2010-05-03 10:03:32
Strażacy z gminy Górzno w powiecie garwolińskim w minioną niedzielę 2 maja świętowali imieniny swojego patrona św. Floriana. Uroczystości odbyły się w Uninie, bo jednostka otrzymała w prezencie samochód gaśniczy. Jest to już czwarty samochód, który samorząd Górzna zakupił dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Tradycyjnie w maju spotykamy się, by świętować Dzień Strażaka. Dzięki temu jest okazja, żeby wyrazić szacunek dla strażackich, typowo społecznych działań, gdzie niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. Należy też głośno mówić o działalności OSP na wielu innych płaszczyznach w lokalnym środowisku. Jako samorząd gminy dziękujemy za to, i zapewniamy, że dalej będziemy wspierać OSP. Nie zapominamy też o bazie lokalowej, remontujemy świetlice, żeby ta działalność była jeszcze bardziej wygodna. Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu dobrych ludzi i instytucji. Chcę podkreślić bardzo dobrą rolę samorządu gminnego z przewodniczącym Mirosławem Paziewskim, gdzie podejmuje decyzje przyznające te środki, ale także instytucje z zewnątrz. Pragnę podziękować p. byłemu wiceprzewodniczącemu Sejmiku Krzysztofowi Borkowskiemu, pani dyrektor Ewie Orzełowskiej za wsparcie w okresie minionych trzech lat, bo gro środków trafiało z Urzędu Marszałkowskiego - mówił wójt gminy Waldemar Sabak.


Podziękowania skierowane zostały także do Tomasza Skrzyczyńskiego, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który wspiera nie tylko działalność strażacką na terenie gminy Górzno, ale też przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska.

Poseł Krzysztof Borkowski podziękował strażakom za codzienną służbę.

– Święto strażaka jest niewątpliwie ogromną uroczystością, i przekazanie samochodu też jest to niezmiernie ważny moment dla tej jednostki i dla tej gminy. W wielu miejscach spotykamy się ze strażakami. Dzisiaj świętujemy, ale na co dzień strażacy na głos syreny reagujecie, że zostawiacie wszystko. Zostawiacie pracę, zostawiacie rodzinę i biegniecie służyć pomagać, ratować mienie. I za ta służbę, za to wszystko, za tą codzienną pracę chciałbym serdecznie podziękować - artykułował poseł Borkowski.

Posłanka Stanisława Prządka życzyła strażakom, aby służba, którą pełnią przynosiła im wiele satysfakcji moralnej, ale też zawodowej. – W sposób szczególny chcę podkreślić i podziękować wam, szanowni strażacy za to, że niesiecie nadzieję, nadzieję, na którą czekają ludzie, którzy są w określonej sytuacji. Tam, gdzie jest groza, gdzie jest nieszczęście, jest pożar, gdzie są inne kataklizmy- tam ludzie czekają z nadzieją, że strażacy zdążą, że przyniosą im pomoc i ratunek - mówiła posłanka.

W podobnym tonie wypowiadali się dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Ewa Orzełowska, starosta Grzegorz Woźniak, prezes ZP ZOSP w Garwolinie Stefan Gora i komendant powiatowy PSP bryg. Dariusz Sadkowski.

Mszę św. w intencji strażaków odprawił i samochód poświęcił proboszcz parafii Unin, ks. Janusz Sałaj, a najwyższym, strażackim odznaczeniem, Złotym Znakiem Związku uhonorowany został Jan Zuchniak.
(WJ/Garwolin)

Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” udekorowano:

Marka Kosiorka /OSP Unin/
Jerzego Frelka /OSPGoździk/
Waldemara Sabaka – wójta gminy / OSP Górzno/
Mirosława Paziewskiego- przewodniczącego RGm /OSP Górzno/
Stanisława Zarzyskiego /OSP Wólka Ostrożeńska
Henryka Zarzyskiego /OSP Wólka Ostrożeńska/
Jana Trzpila /Wólka Ostrożeńska/

Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono:

Artura Frelika /OSP Goździk/
Tadeusza Owczarczyka /OSP Wólka Ostrożeńska/
Mariana Galińskiego /OSP Wólka Ostrożeńska/
Jana Błażejczyka /Wólka Ostrożeńska/
Henryka Zająca /OSP Górzno/
Brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali:
Krzysztof Mikulski /OSP Unin/
Zbigniew Płatek /OSP Unin/
Witold Owczarczyk /OSP Wólka Ostrożeńska/
Piotr Kaliński /OSP Goździk/.