Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Gorące pozdrowienia

foto
2019-06-28 13:04:00
Ostatnie temperatury powietrza w cieniu (ok. 35ºC) nie prognozują prozdrowotnie. Udar cieplny wcale nie jest taki trudny do osiągnięcia, zwłaszcza dla osób pracujących fizycznie. Czy w tym kontekście "Pozdrawiam was gorąco" nie brzmi ironicznie?

Znajomi wrócili z Libanu. Achom i ochom i innym zachwytom nad tamtejszym klimatem, kulturą, pięknem krajobrazu, ludzi oraz doznaniami pielgrzymkowymi u św. Charbel'a nie było końca. Podobno w Polsce było goręcej i naprawdę mniej znośnie, bo mimo wszystko klimat kontynentalny, czyli suchy. A tam u nich wilgotność powietrza zupełnie inna i chyba nawet o parę stopni niższe temperatury. Takie czasy! Inni znajomi właśnie wrócili z Norwegii. Tam z kolei komfortowe 25 do 28 stopni Celsjusza. No i po powrocie przeżyli szok termiczny. W ruch poszła klimatyzacja, schłodzone napoje i… chrypa gotowa. a tu nie bardzo można pójść na zwolnienie, bo trzeba pracować za siebie i za tę część kadry, która zmieniła ich w urlopowym grafiku. Za to bliższa i dalsza rodzina pracuje w polu: przy kończących się już truskawkach oraz w pracach w sadzie jabłoniowym. Tu nie przewidzisz czy pot, który cieknie po plecach przełoży się w jakiejś godziwej formie na utrzymanie. W trochę lepszej sytuacji są pracownicy fizyczni drogowi i budowlani. Oni maja gwarancję wypłaty określoną w umowie. I jedni i drudzy mogą pomarzyć o urlopie dopiero po sezonie. Naukowcy co prawda udowodnili - i szał na wszelkie ćwiczenia zdaje się to potwierdzać - że wysiłek, czytaj: praca fizyczna, jest dla naszego zdrowia dobrodziejstwem. Nasze organizmy zostały zaprojektowane tak, że funkcjonują najefektywniej, gdy się fizycznie męczą. Jednak jest przecież jakaś granica wytrzymałości. Mądry pracodawca (czy samozatrudniający się) odpuści w godzinach największego żaru. Żadne bowiem perspektywy zysku (a tym bardziej tego wątpliwego, w przypadku rolników i sadowników) nie zrekompensują trwałego uszczerbku na zdrowiu, jaki możemy sobie zafundować przegrzaniem. Marząc o dniach wolnych, czy z urlopowych wypadów pozdrawiajmy się nawzajem, może niekoniecznie "ozięble" ale z chłodnym dystansem, bez rzucania się w ramiona - przynajmniej dopóki powietrze nie ochłodzi się do magicznej temperatury 26 stopni w cieniu. Uzupełniajmy płyny. Chłodniejsze dni muszą, po prostu muszą kiedyś nadejść. W pełnym nadziei wyczekiwaniu

ps. Kasia Dobs