Na antenie

MUZYCZNE RETROSPEKCJE

Na dobra muzykę sprzed lat zaprasza Anna Kaszczyc.
zobacz wszystkie

Wiara

Kapliczka łącząca Krześlin i Kownaciska

foto
2020-06-23 15:58:47
Kapliczka św. Jana Nepomucena znajduje się na styku Krześlina i Kownacisk. Patronuje jej św. Jan Nepomucen. Zabytkowa kapliczka łącząca dwie miejscowości powstała w I poł. XIX w. W jej wnętrzu znajduje się historyczna figura św. Jana.

Mieszkająca w Kownaciskach Barbara Kozioł, prezeska Koła Przyjaciół w rozmowie z Radiem Podlasie przybliżyła historię kapliczki, znajdującej się na pograniczu dwóch miejscowości – Krześlina i Kownacisk.
- Kapliczka została wzniesiona w I poł. XIX w. Później była restaurowana w 1934 r. Jest murowana, oparta na 6 kolumnach, pokryta gontem. W jej wnętrzu znajduje się historyczna figura św. Jana Nepomucena – podkreśliła Barbara Kozioł.

Wyjaśniła, że według przekazów ustnych, inicjatorką i fundatorką kapliczki była hrabina Jeżycka. Nie istnieją jednak dokumenty potwierdzające tę informację. - Kiedyś w Krześlinie był dwór, legenda głosi, że Hrabina Jeżycka pobudowała tę kapliczkę. W dawnych czasach, kiedy deszcze były bardzo ulewne, ta kapliczka często była zalewana przez pobliską rzekę, po przekopaniu drugiej rzeki, ten problem zniknął – zaznaczyła. Dodała, że rowerzyści, którzy przejeżdżają przez Krześlin, często zatrzymują się na chwilę, by obejrzeć kapliczkę i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

ZDJĘCIA /tutaj/