Na antenie

BAJECZKI Z NIEBIESKIEJ KSIĄŻECZKI Pn-Pt

Audycja dla dzieci z bajką na dobranoc, piosenkami i modlitwą. Zaprasza Ewa Pasternak
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Kredyt hipoteczny – skład jego kosztów

foto
Przynajmniej część osób czytających niniejszy lead rozważa zakup własnego mieszkania lub domu. Jednak nie każdy ma środki na tego typu cel. Dlatego zazwyczaj jedyną alternatywą jest kredyt hipoteczny. Podczas sprawdzania poszczególnych ofert z banku można zauważyć, że całkowity koszt tego założenia przekracza kwotę uzyskanej pożyczki. Dziś zastanowimy się nad składem kosztów kredytu hipotecznego.

Przy uzyskiwaniu kredytu hipotecznego, należy pamiętać, że kwota do zwrotu w banku będzie znacznie wyższa niż ta będąca przedmiotem pożyczki. Co więcej, często całkowity koszt kredytu może być dwa razy większy od pożyczonej sumy. Największe wydatki pochodzą z kosztu podstawowego pożyczki, który łączy potrzebny do spłaty kapitał i odsetki. Poszczególne instytucje bankowe oferujące bardzo niskie stopy procentowe należy traktować ostrożnie, gdyż mogą one wymagać znacznych opłat dodatkowych.

 
Kalkulator rat kredytu hipotecznego od Expander

Koszty dodatkowe

Inne opłaty, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o hipotece, tyczą się ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia wkładu własnego, ubezpieczenia pomostowego, taksy notarialnej, opłaty sądowej. Należności te są uwzględnione w rzeczywistej rocznej stopie procentowej (RRSO). Patrząc na oferty bankowe, widać, że ich oprocentowanie wynosi często od 7 do 9%. Problem zaczyna się, gdy uwzględniane jest właśnie RRSO. Wówczas stopa procentowa zaczyna się od 8%, a kończy na 17%, co nie jest już ekonomicznie korzystne dla potencjalnych konsumentów. Dlatego przed podjęciem realnej decyzji najlepiej zasięgnąć opinii od przykładowo pośrednika finansowego.

Podsumowanie


Do elementów kredytu hipotecznego nie należy jedynie oprocentowany kapitał, ale i znaczna ilość opłat o charakterze dodatkowym, które zsumowane stanowią swoiste „zagrożenie” dla portfela danego potencjalnego kredytobiorcy. Nikt bowiem nie chce znaleźć się w sytuacji, gdzie zostaje oszukany, ale tylko i wyłącznie ze swojej winy oraz niedopatrzenia. W końcu założeniem pożyczki jest otrzymanie dodatkowej pomocy, nie problemów. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać oferty ostrożnie i mądrze. Naturalnie nie sposób wiedzieć wszystkiego, dlatego do dyspozycji są narzędzia w postaci porównywarek kredytowych i specjaliści z branży bankowej, do których zawsze możemy się zwrócić.


____________________

REKLAMA