Na antenie

RADIORANEK CZW. PT.

Zapraszamy do wspólnego wyśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a chorych i cierpiących zapraszamy do włączenia się w celebrację Eucharystii. O poranku - również wiadomości "Z życia Kościoła". Zaprasza Joanna Kuczborska.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Oczy dookoła głowy

foto
2019-07-29 15:48:49

Jest piękna pogoda. Lato jak na zamówienie. Rozleniwienie dopada natychmiast po wyjściu z pracy i aż się chce zwolnionym krokiem od budki do kiosku, od wystawy do ławeczki: drep, drep. Ale oto: uwaga, uwaga! Nie jesteśmy bezpieczni ani na chodniku, ani na jezdni, ani nawet na trawniku!


Ni stąd, ni zowąd - ciach! - przecina nam drogę rozpędzony rower, bez dzwonka, bez ustalonego porządku, że tylko jedną stroną… nie, nie, pędzi na oślep, w poprzek, po przekątnej, bez zastanowienia i bez uwzględnienia innych użytkowników chodnika. Chodnika! Sama nazwa wskazuje, że do chodzenia, a nie do jeżdżenia. Szust! z drugiej strony hulajnoga, żeby chociaż taka zwykła, klasyczna… to by sobie człowiek przynajmniej obliczył z grubsza w głowie, z jaką potencjalną siłą taka wątła dziewczyneczka o chudych nóżkach może się odbić od ziemi i jaką osiągnie prędkość…no, nie, nie, teraz już bezwysiłkowo - elektryczna hulajnoga i elektryczna deskolrolka. Elektryczny rower.

Plaga ta dotyczy nie tylko chodników, ścieżek parkowych i miejskich alejek. Regularni użytkownicy dróg asfaltowych, szos i ulic - kierowcy, dobrze wiedza o czym mówię. Bez świateł, bez sygnalizowania zmiany kierunku jazdy, bez należytej ostrożności, lusterek wstecznych i zwykłego zdrowego rozsądku (o kasku nie wspominając) poruszają się tysiące rowerzystów, entuzjastów wiatru we włosach w modnym "eko" wydaniu.

Cisza przemieszczania się tymi pojazdami jest oczywiście wielkim atutem, niemniej jednak powoduje, że osoby zmierzające w tym samym kierunku, wymijane nagle, bez sygnału dźwiękowego pozostają narażone na najechanie, otarcie i inne kolizje z nadjeżdżającym z tyłu rowerem czy hulajnogą. Błędne założenie jadącego, że oto przecież widzę gdzie nadjeżdżam i kogo wyminę, zasadza się na przekonaniu, że pieszy nie zmieni kierunku ruchu, nie stanie szerzej jedną nogą i nie zamachnie się ręką tłumacząc coś osobie mu towarzyszącej. A przecież ma do tego prawo, jest na "swoim" terenie. Porusza się nieporównanie wolniej, ale jednak.

Piękne są te wszystkie nowoczesne udogodnienia, ale uszanujmy wszystkich uczestników ruchu chodnikowego. Zawsze pomocą będzie postawienie się na czyimś miejscu/w czyjejś sytuacji i odrobina życzliwości oraz wyobraźni. Obyśmy się zawsze bezkolizyjnie mieścili. Szerokich chodników!

ps. Kasia Dobs