Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Regały przepływowe i regały wjezdne. Które wybrać?

foto
Stojąc przed wyborem regałów do magazynu, musimy dokładnie zdefiniować własne potrzeby. Potrzeby wynikające bezpośrednio ze specyfiki przechowywanego towaru. Gdy rozmawiamy o magazynie, gdzie najważniejszym celem jest zgromadzenie jak największej ilości palet na jak najmniejszej przestrzeni, mamy do wybory regały przepływowe i regały wjezdne – na które się zdecydować?

Składowanie blokowe, bo o nim dziś będziemy rozmawiać, charakteryzuje się dużym nagromadzeniem towaru na metr kwadratowy. Palety spoczywają jedna obok drugiej i nie do wszystkich mamy bezpośredni dostęp. Zapraszamy do lektury poradnika, dzięki której poznacie dwa najbardziej popularne systemy tego typu – regały wjezdne oraz przepływowe.

Czym są i kiedy stosujemy regały przepływowe?


Regały przepływowe równie często określane są jako system grawitacyjny. Co to oznacza? Wewnętrzny ruch palet w magazynie odbywa się z wykorzystaniem siły grawitacji. Ładunek zostaje umieszczony przez wózek widłowy w tzw. tunelu regałowym. W tym tunelu zamontowane są rolki, a cała konstrukcja jest lekko nachylona w kierunku wylotu z tunelu. Siła grawitacji sprawia, że produkt przemieszcza się bez udziału człowieka.


 
Kiedy stosujemy regały przepływowe? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wtedy, gdy chcemy zarządzać gospodarką magazynową według zasady FIFO. Czyli zależy nam na kontrolowanym przepływie produktów z ograniczonym terminem do spożycia. Pierwszy ładunek, który wchodzi do systemu jest pierwszym ładunkiem, który z niego wychodzi. Bardzo popularne rozwiązanie w magazynach przy-produkcyjnych branży FMCG. Jak działają regały przepływowe możesz zobaczyć na stronie polskiego producenta – https://wdx.pl/oferta/regaly-przeplywowe-grawitacyjne/.

Poznaj regały wjezdne

Wdrażając regały wjezdne możesz osiągnąć niemal identyczny współczynnik wykorzystania powierzchni magazynu – na poziomie 80%. Zastosowanie i obsługa systemu wjezdnego różni się jednak w sposób zasadniczy od systemu przepływowego. Operator wózka widłowego wjeżdża tutaj w głąb tunelu regałowego, a paleta zostaje odłożona na szynach zamontowanych na stalowej konstrukcji.


 
Dla kogo są regały wjezdne? Dla przedsiębiorstw, gdzie bardzo ważne jest wykorzystanie każdego centymetra posiadanej przestrzeni, a gospodarką magazynową zarządza się według zasady LIFO. Czyli ostatnia jednostka ładunkowa umieszczona w systemie regałowym jest tą, która pierwsza z niego wychodzi. Są szczególnie popularne w chłodniach i mroźniach. Regały wjezdne dostarcza polski producent – https://wdx.pl/oferta/regaly-wjezdne-drive-in/.

Które regały wybrać?

Czy wybierzesz regały przepływowe, czy też regały wjezdne zależy w największym stopniu od specyfiku twojego procesu magazynowania. Systemy nie mogą być stosowane zamiennie. Mają wiele cech wspólnych, z których najważniejszą jest współczynnik wykorzystania powierzchni obiektu logistycznego. Kluczowym argumentem jest tutaj sposób zarządzania gospodarką magazynową. Gdy magazynujesz produkty, gdzie konieczna jest kontrola ich przydatności do spożycia, wybierzesz regał przepływowy. Pracujesz z ładunkami, gdzie najważniejsze jest zmieszczenie, jak największej ilości w magazynie – najprawdopodobniej wybierzesz regał wjezdny, gdyż koszt inwestycji będzie wyraźnie niższy.