Na antenie

POPOŁUDNIK WT. ŚR.

Proponujemy ciekawą książkę, a zaproszeni przez nas fachowcy udzielają porad z wielu dziedzin. Zaprasza Joanna Kuczborska.
zobacz wszystkie

Kultura

Zmarł Marian Gardziński siedlecki artysta plastyk (audio)

2010-04-07 14:19:00
W piątek odbędą się uroczystości pogrzebowe Mariana Gardzińskiego. Siedlecki artysta plastyk zmarł 5 kwietnia w wieku 71 lat. Zajmował się twórczością artystyczną w dziedzinie rzeźby, malarstwa i medalierstwa . Był autorem m.in.: pomnika Jana Pawła II w Siedlcach.

Nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego odbędzie się w piątek  9 kwietnia o godz. 13.30 w katedrze siedleckiej. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy wyruszy na cmentarz przy ul. Janowskiej w Siedlcach.

Marian Gardziński w 2003 roku tak mówił Radiu Podlasie o początkach swej twórczości.Marian Gardziński powiedział, że nigdy nie traktował twórczości jako pracy.
Marian Gardziński był wspaniałym twórcą, człowiekiem i współpracownikiem – tak zmarłego w poniedziałek artystę plastyka wspomina Halina Cholewka. Kierownik Zakładu Plastyki Akademii Podlaskiej powiedziała Radiu Podlasie, że śp. Marian Gadziński ujmował wszystkich cierpłem i skromnością.*********************************************************************************************************************
Marian Gadziński był w latach 1971 - 2006 starszym wykładowcą w Katedrze Edukacji Artystycznej Instytutu Pedagogiki Akademii Podlaskiej.

Ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1965 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Franciszka Strynkiewicza. Od 1971 r. był wykładowcą w Zakładzie Plastyki Akademii Podlaskiej.

Zajmował się twórczością artystyczną w dziedzinie rzeźby, malarstwa i medalierstwa. Członek ZPAP. W latach 1976-1981 przewodniczący Delegatury Siedleckiej ZPAP. Był laureatem ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. W 1973 roku otrzymał m. in. III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina dla Londynu.

Autor pomników: Henryka Sienkiewicza w Okrzei i papieża Jana Pawła II w Siedlcach oraz popiersia Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, a także portretów rzeźbiarskich, m. in. Józefa Bema, Stefana Żeromskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza.

Miał w swoim dorobku artystycznym kompozycje przestrzenne wykonane w drewnie, kamieniu, brązie i ceramice. Był również autorem medali okolicznościowych bitych w brązie i srebrze.

Od roku 1978 zajmował się malarstwem, które stało się znaczącą dyscypliną sztuk artystycznych w jego pracy twórczej.

Malarstwo Mariana Gardzińskiego prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Jego rzeźby i obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Izraelu i Australii.

[EŁ]