Na antenie

RADIORANEK CZW. PT.

Zapraszamy do wspólnego wyśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a chorych i cierpiących zapraszamy do włączenia się w celebrację Eucharystii. O poranku - również wiadomości "Z życia Kościoła". Zaprasza Joanna Kuczborska.
zobacz wszystkie

Aktualności

Słuchowisko o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

foto
2017-09-06 18:10:00
Zapraszamy Państwa do wysłuchania na antenie Katolickiego Radia Podlasie słuchowiska o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Słuchowisko pod tytułem „Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu” przygotowało Polskie Radio Olsztyn.

Poszczególne odcinki słuchowiska prezentowane są od 1 do 16 września w południe po modlitwie Anioł Pański. (bez niedziel)


W tym roku mija 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Główne uroczystości Jubileuszowe odbędą się w Gietrzwałdzie 10 września o godzinie 11.00. W uroczystościach wezmą udział: Episkopat Polski, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Władze Państwowe.
Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak wygłosi homilię.

Objawienia w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża objawiała się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.

11 września 1977 odbyły się, poprzedzone IV Ogólnopolskim Kongresem Mariologicznym, uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył Ks. Karol Kardynał Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu Ks. Biskup Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Do dziś są to jedyne w Polsce objawienia Matki Bożej zatwierdzone przez Kościół. W czasie prowadzanej germanizacji i wprowadzanych ustaw uderzających w Kościół katolicki, Matka Boża zwracała się do dziewczynek w języku polskim. W objawieniach Matka Boża prosiła min., o codzienne odmawianie różańca.

Objawieniom gietrzwałdzkim nadał szczególne znaczenie i związał je z sytuacją narodu polskiego błogosławiony kapucyn o. Honorat Koźmiński z Zakroczymia (1829-1916). W swoich wystąpieniach podkreślał, że wydarzenia z 1877 roku są dowodem błogosławieństwa i łaski, nadanych Polakom. "Nigdy nie słyszano jeszcze, aby tak długo i tak przystępnie i do tego w sposób tak uroczysty ukazała się Matka Boża". Pod wpływem objawień gietrzwałdzkich założył on zgromadzenie służek NMP Niepokalanej. Zgromadzenie szczególną uwagę zwraca na szerzenie wiedzy religijnej i kształtowanie sumienia chrześcijańskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Dziś Siostry służą w wielu miejscach na świece. W Polsce Siostry Służki mają trzy prowincje. W Siedlcach znajduje się Dom prowincjalny Prowincji Siedleckiej.
Dziewczęta zainteresowane zgromadzeniem zapraszamy na: ul. Ogrodową 16A, 08-110 Siedlce, tel. 25 755 32 67
(w informacji wykorzystano fragmenty historii zaczerpnięte ze strony internetowej sanktuariummaryjne.pl)
fot. ze strony internetowej sanktuariummaryjne.pl

Bal Caritas w Białej Podlaskiej

8 lutego w Białej Podlaskiej - bal Caritas Diecezji Siedleckiej dla osób niepełnosprawnych więcej
zobacz wszystkie