Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Soundbar. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

foto
Tradycyjny, duży system kina domowego zapewnia wprawdzie doskonałą jakość dźwięku w oglądanych filmach, ale nie we wszystkich przypadkach okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Jego wybór często bywa nieodpowiedni. Tak może okazać się na przykład w małych wnętrzach, gdzie rozmieszczenie jego poszczególnych elementów jest niemożliwa. Wielu klientów zniechęcić może też wysoka cena takiego zestawu – niejednokrotnie zbliżająca się nawet do 10 tysięcy złotych. Warto więc poszukać alternatywnych rozwiązań. W tej roli doskonale sprawdza się soundbar. Jak jednak wybrać najlepsze urządzenie tego typu?

Co to jest soundbar? Czym różni się od kina domowego?

Soundbar to rodzaj przystawki do telewizora, którą podłącza się do niego za pomocą złącza HDMI. W zależności od klasy urządzenia, może ono być wyposażone w dwa lub nawet kilkanaście głośników umieszczonych w jednej lub dwóch obudowach. Soundbary wykorzystują różne standardy dźwięku – 2.1, 3.1. 4.1, 5.1, a najlepsze urządzenie obsługują nawet standard 7.1. Soundbar może być podłączony zarówno do telewizora, jak i innych urządzeń – na przykład komputera, smartfona lub tabletu. W dwóch ostatnich przypadkach konieczne będzie jednak użycie modułu Bluetooth. Soundbary świetnie sprawdzają się nie tylko przy oglądaniu filmów czy seriali. Z powodzeniem można użyć ich również do słuchania muzyki czy grania w gry.
 
Dobry soundbar – co to znaczy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Oczywiście jakość dźwięku oferowana przez dany soundbar zależy przede wszystkim od klasy danego urządzenia. By używanie wybranego modelu było komfortowe i wiązało się tylko z przyjemnymi odczuciami, warto zwrócić uwagę na:
 
•    pasmo przenoszenia: im jest ono szersze, tym lepszej jakości dźwięk wygeneruje dany soundbar;

•    moc: duża moc nie gwarantuje wprawdzie wysokiej jakości dźwięku, ale najlepsze soundbary cechują się wysoką mocą;

•    opcje połączenia ze źródłem dźwięku: poza połączeniem przewodowym, dobry soundbar powinien obsługiwać też standardy bezprzewodowe;

•    dodatkowe wyposażenie: przydatny okaże się wbudowany odtwarzacz płyt CD oraz tuner radiowy.
 
Soundbar – ile kosztuje? Na jaki wydatek powinniśmy się przygotować?

Soundbary są znacznie tańsze od zestawów kina domowego. Najtańsze urządzenia tego typu można kupić już za nieco ponad 200 złotych. Dobrej jakości soundbar to zaś wydatek około tysiąca złotych – jest więc kilkakrotnie tańszy od kina domowego.