Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Muzyka

Tydzień z nową płytą Kasi Cerekwickiej w Radiu Podlasie

foto
2020-09-23 13:06:32
Po pięciu latach przerwy Kasia Cerekwicka wydała najbardziej osobisty album w swojej karierze zatytułowany „Pod skórą".

Album różniący się od dotychczasowych nie tylko innymi, przebojowymi piosenkami, ale przede wszystkim zaproszonymi do współpracy osobami. 

Dla artystki stanowi bardzo ważny punkt w dyskografii, bo jak podkreśla, jest to jej w pełni autorska, przemyślana od a do z wypowiedź artystyczna, ale i wydawnictwo istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia. Tam bowiem, gdzie pierwsze skrzypce grają prawdziwe emocje, jest więcej pola do zadumy, refleksji i tego, aby muzyka poniosła sobą coś więcej niż wpadające w ucho refreny i melodie. 

Jak mówi: " Ten materiał bardzo długo dojrzewał. W zasadzie żadna z tych piosenek nie została napisana ani skomponowana w ostatnich dwóch latach, a nawet od czasu wydania mojej poprzedniej płyty, czyli od pięciu lat. Mam do tych piosenek ogromny sentyment, ale nie trafiły one wcześniej w odpowiednie ręce, by od początku zabrzmiały tak, jak tego chciałam, sobie to wyobrażałam."
Przez ostanie lata Kasia Cerekwicka przede wszystkim poświęcała się swojej drugiej pasji, jaką jest psychologia. Została absolwentką psychologii klinicznej na SWPS w Warszawie. W jej dorobku naukowym znajdują się również podyplomowe studia w dziedzinie psychotraumatologii. Studiowała również politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. 

Roli producenta muzycznego nowej płyty podjął się Marcin Bors (znany głównie ze współpracy ze sceną alternatywną czy rockową), który nadał Albumowi charakterystycznego brzmienia „motown". Całość brzmienia uzupełnia nowoczesna, w szczególny sposób wykorzystana „elektronika" co dzięki pomysłom Marcina i wrażliwości Kasi dało spodziewany efekt. 


Ale żadna płyta nie zasługiwałaby na miano dobrej, gdyby nie warstwa kompozycji i tekstowa. 11 piosenek składających się na „Pod skórą" to efekt długich poszukiwań kompozycji, które niosą aktualne myśli Kasi (autorki tekstów) na tym Albumie. Monika Borzym, Mariusz Obijalski, Leszek Biolik, Kuba Galiński, Katarzyna Piszek – to kompozytorzy, którzy zgodzili się napisać utwory dla Kasi ale większość jest autorstwa „spółki" Bors/Cerekwicka. I tak obok energetycznych „W pogoni za szczęściem" czy „Nigdy" znalazł się między innymi tytułowy utwór „Pod skórą", bardzo osobista ballada z towarzyszeniem fortepianu czy spokojny, zamykający album „Powód". 


WIĘCEJ /tutaj/