Na antenie

POPOŁUDNIK WT. ŚR.

Proponujemy ciekawą książkę, a zaproszeni przez nas fachowcy udzielają porad z wielu dziedzin. Zaprasza Joanna Kuczborska.
zobacz wszystkie

Na antenie

Wielka Sobota

2010-04-02 23:22:50
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.


Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.
..................................................................................................................................................................................................

Parafia w Wirowie: Symbolika Grobu Pańskiego

Dziś odwiedzamy kościoły i modlimy się u stóp Grobu Pańskiego. O symbolice grobu przygotowanego w parafii pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Wirowie opowiedział nam ks. Marek Sidoruk, proboszcz tej parafii.ABol/Siemiatycze


Wielka Sobota to czas ciszy i refleksji

W Wielką Sobotę z całą mocą objawia się bolesna prawda o śmierci. Śmierć jako kres wszystkiego, co nazywamy życiem. Jak trwać w tej ciszy i jak ją przeżywać? Na ten temat z o. Leonem Knabitem rozmawiała Monika Jabłkowska.MJA/Siedlce

Każdy człowiek ma udział w Tajemnicy Krzyża

Dziś, 3 kwietnia, Wielka Sobota, dzień ciszy i żałoby, która nastaje po śmierci Jezusa. Udajemy się do kościoła, modlimy się przy Grobie Pańskim .
Na szczególną uwagę zasługuje Grób Pana Jezusa w Kościele Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.
SK/Międzyrzec Podlaski


Łuków: Bo Miłość zwyciężyła na Krzyżu

Dziś szczególny dzień. Dzień, w którym wszyscy spotykamy się przy grobie naszego Boga. To szczególne wydarzenie w życiu chrześcijan. Mówi ksiądz Wojciech z Łukowa.AKup/Łuków

W ciszy można zastanowić się nad sobą

W Wielką Sobotę zostajemy zatrzymani na naszej drodze aby przeżyć czas żałoby. Rozpięci pomiędzy tym co doczesne a wieczne, szukamy dla siebie światła i nadziei. To dzień ciszy, ale czy umiemy być w ciszy? Czy ją lubimy?

Dlaczego cisza jest potrzebna w naszym życiu ?- o tym opowiedział ks. Mariusz Szyszko.SK/Międzyrzec Podlaski

Kncert charytatywny

22. listopada "Pomóżmy wstać Michałowi" w Sokołowie Podlaskim więcej
zobacz wszystkie