Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Wygodna kanapa do codziennego spania - jak wybrać odpowiedni model?

foto
Wysoka jakość snu przekłada się na poprawne funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto więc w odpowiedni sposób zadbać o prawidłową higienę snu poprzez dobranie odpowiedniego mebla do spania. Oczywiście wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyłącznie łóżko z wygodnym materacem. Nie wszyscy jednak dysponują tak dużą ilością miejsca w mieszkaniu, aby móc sobie na to pozwolić. Warto postawić wówczas na wygodną kanapę z funkcją spania. Jak wybrać odpowiedni model, aby był on gwarancją dobrego snu?

Weryfikacja konstrukcji mebla

Powierzchnia przeznaczona do spania w przypadku kanap tworzona jest najczęściej z siedziska oraz z wysuwanej powierzchni znajdującej się we wnętrzu mebla. Wybierając kanapę należy więc zwrócić uwagę na to, aby wysokości tych dwóch elementów były idealnie równe. Dzięki temu szczeliny znajdujące się pomiędzy nimi nie będą źródłem dyskomfortu. Warto wybierać sofy z funkcją spania, które będą miały także taki sam rodzaj wypełnienia zarówno w miejscu siedziska, jak i w wysuwanej powierzchni. Warto z kolei unikać kanap, które po rozłożeniu będą mieć pikowaną strukturę, która może być bardzo niewygodna lub np. uszlachetnienia w postaci guzików lub innych zdobień, które podczas snu dadzą się we znaki plecom i kręgosłupowi. Jeśli mebel do codziennego spania, ma zostać przeznaczony do użytku przez osobę starszą, warto postawić na model kanapy, która po rozłożeniu będzie posiadała wysokie oparcie. Takie rozwiązanie ułatwi wstawanie i nie będzie obciążać kręgosłupa. Bogatą ofertę rozkładanych kanap znaleźć można np. na stronie internetowej sklep.ramaro.pl. Szeroka oferta produktowa pozwoli dostosować model mebla adekwatnie do indywidualnych potrzeb i wymagań.
 
Weryfikacja wielkości mebla


Wielkość mebla, a zwłaszcza powierzchni do spania, to najważniejszy parametr tuż po konstrukcji kanapy. Wybierając kanapę do spania codziennego, warto dokładnie sprawdzić jak duże będzie miejsce do spania po rozłożeniu, dzięki czemu można uniknąć sytuacji spania z podkurczonymi nogami. Wielkość mebla nie jest bowiem równoznaczna z powierzchnią do spania. W przypadku osoby dorosłej szerokość do spania powinna wynosić minimum 60 cm. Długość mebla to zaś suma wzrostu użytkownika i 15 dodatkowych centymetrów. Oczywiście wskazane wartości to parametry minimalne, a im więcej centymetrów na długość i szerokość, tym lepiej. Warto podkreślić, że całkowitą wielkość mebla trzeba oczywiście dostosować także do wielkości przestrzeni. Wymiary mebla należy więc przeanalizować pod kątem pomieszczenia zarówno przed, jak i po rozłożeniu.
 
Obecność pojemnika na pościel

Kanapa do codziennego spania bezwzględnie powinna posiadać dedykowany schowek na pościel, co ułatwi dostęp do niezbędnych akcesoriów. W przeciwnym razie poduszkę i kołdrę będzie trzeba każdorazowo chować np. w szafie, co w dłuższej perspektywie może stać się wysoce niekomfortowe.
 
Sposób rozkładania

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych mechanizmów rozkładania. Każdy z nich zwykle jest bardzo komfortowy, a technika rozkładania nie wymaga wykonywania jakichkolwiek skomplikowanych działań. Warto jednak dostosowywać mechanizm do wyglądu mebla i warunków w mieszkaniu. Dla przykładu - kanapa z pikowanym oparciem, powinna rozkładać się w taki sposób, aby struktura niewygodna do spania znajdowała się po stronie odwrotnej już po rozłożeniu, co pozwoli stworzyć gładką powierzchnię, komfortową dla śpiącego. W przypadku niewielkich mieszkań warto także unikać kanap z dodatkowymi poduchami, które przy rozkładaniu trzeba będzie gdzieś przechować. Może się bowiem okazać, że zwyczajnie braknie dla nich miejsca.