Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Kultura

Wyróżnienie dla Tomasza Goski za płytę „Genesis”

foto
2023-04-24 17:39:00
Płyta „Genesis” Tomasza Goski otrzymała wyróżnienie w kategorii muzyka chrześcijańska współczesna w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2023 – informuje Wydawnictwo Unitas.

Czy historię początku świata zawartą na kartach Księgi Rodzaju można opowiedzieć za pomocą muzyki? Tak. Jedną z największych zagadek ludzkości jest pochodzenie wszechświata. Tematem tym fascynują się zarówno środowiska naukowe, ale i ludzie wierzący, którzy w malowniczych opisach zawartych na kartach Księgi Rodzaju dopatrują się pewnej symboliki. Album „Genesis” próbuje zarzucić pomost między nauką a religią, tworząc fascynujący, muzyczny pejzaż powstawania wszechświata.

Wykorzystuje charakterystyczne dla hollywoodzkiej muzyki filmowej, środki muzycznego wyrazu, aby opowiedzieć historie zawarte na kartach Pisma Świętego. Orkiestrowo-chóralna kompozycja, to w gruncie rzeczy jeden, czterdziestominutowy utwór umownie podzielony na siedem rozdziałów symbolizujących siedem etapów aktu stworzenia. „Genesis” skłania do refleksji nad potęgą i ogromem wszechświata. Czasami również przytłacza masywnym brzmieniem, ukazując, jak kruche jest nasze istnienie w kontekście całego stworzenia.

Autorem tego projektu jest Tomasz Goska – realizator dźwięku i producent muzyczny pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, wielki pasjonat filmu oraz muzyki filmowej, felietonista magazynu Presto, a także redaktor naczelny największego w Polsce serwisu internetowego poświęconego muzyce filmowej, FilmMusic.pl. Wspominając powstanie płyty mówi: Odkąd pamiętam marzyłem, aby stworzyć dwa utwory, które odnosiłyby się do tematów, które najbardziej mnie fascynują – początków oraz końca wszechświata. Pierwszy z tych dwóch projektów właśnie został zrealizowany i z nieskrywaną dumą mogę zaprezentować go na płycie. I to jest kolejne marzenie, które właśnie się spełnia – prezentacja własnej twórczości na nośniku, który jest czymś trwalszym niż cyfrowy ślad na serwisie streamingowym. Chciałem aby ta muzyka – bardzo wyjątkowa dla mnie – była również wyjątkowo potraktowana pod względem wydawniczym.

„Genesis” to unikatowe (jeżeli nie pionierskie) przedsięwzięcie w swoim gatunku. Płytę można nabyć na stronie www.wydawnictwo-unitas.pl lub w sekretariacie KRP na ul. Bp. Świrskiego 56 w Siedlcach.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich [1998] przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Rok później, w drugim roku istnienia nagrody [1999], dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, oraz z uwagi na budzenie się do życia wydawnictw katolickich, które wcześniej nie mogły normalnie funkcjonować z powodów wymienionych już wyżej, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA.

Otóż Feniks, legendarny ptak wedle mitologii greckiej żyjący w Etiopii, miał żyć kilkaset lat, po czym nagle spalał się na stosie, by szybko z popiołów powstać na nowo. Tak odmłodzony zjawiać się zwykł w egipskim Heliopolis. W literaturze starochrześcijańskiej Feniks stał się symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, który zwycięsko powstał z żaru cierpień i śmierci. Feniks zatem w odniesieniu do wydawnictw katolickich i Targów Wydawców Katolickich, które co roku odbywają się w oktawie Wielkanocy, ma przypominać wydawcom o ich misji i o celu, jakim ostatecznie jest Zmartwychwstały Chrystus, który „jeśli nie zmartwychwstał, daremne jest – jak pisze Apostoł Paweł – nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara”…

Autorką statuetki jest Anna Wolska, absolwentka Akademii SP w Warszawie. Poza działalnością artystyczną od wielu lat czynnie zajmuje się promocją sztuki (Rok Polski w Hiszpanii i Dani), aktualnie Kurator Galerii Obok ZPAF w Warszawie.
Info: Wydawca oraz swk.pl

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html