Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
zobacz wszystkie

Kultura

XV Mazowiecki Rajd Weteranów Szos „Magnet 2010

2010-05-25 09:48:09
W dniach od 28 do 30 maja w Mińsku Mazowieckim odbędzie się Mazowiecki Rajd Weteranów Szos „MAGNET 2010". Na imprezę zapraszają: Klub Dawnych Motocykli „Magnet" i Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim.

Celem Rajdu jest prezentacja sprawnych technicznie zabytkowych motocykli, wyścig na orientację, regularność jazdy (wg historycznych regulaminów) oraz pokaz sprawności maszyn na tzw. „gymkhanie”. Poza tym impreza ma za zadanie promowanie działań na rzecz ratowania pozostałości zabytków polskiej techniki.

Kultura techniczna jest ważnym elementem historii rozwoju każdego z nowoczesnych państw, jednak w Polsce uległa skrajnej marginalizacji, niemal zanikła jako element świadomości historycznej społeczeństwa.

Wiedzę opartą na faktach zastąpiły stereotypy, najczęściej dyskredytujące realne osiągnięcia. Polska myśl inżynierska miała przecież wiele sukcesów w różnych dziedzinach. Młode i średnie pokolenie nie posiada już żadnej wiedzy o światowym poziomie polskich konstrukcji i produkcji; lotniczych, motoryzacyjnych, budowlanych, technologiach chemicznych czy elektrotechnicznych, który udało się osiągnąć przed II wojną światową.

W przypadku produkcji motocykli zanikła zupełnie legenda marki „Sokół" i jej tzw. cena marketingowa.

Organizatorzy rajdu zabytków techniki są przekonani, że jest to działanie wspomagające budowę współczesnego wizerunku naszego kraju, jest użyteczne dla promocji polskiej historii i kultury nie tylko na zewnątrz, ale również w bardzo potrzebnej tzw. promocji wewnętrznej.

Dyrektor muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie prof. Marek Kwiatkowski powiedział ,,...odbudowa techniczna np. motocykla „Sokół" jest tak samo ważna jak dworku ziemiańskiego..."

Dorobek polskiej kultury technicznej został zniszczony przez II wojnę światową, wiedzę o nim ocenzurowała propaganda PRL, odbudowę po wojnie znakomitych firm i ich produkcji uniemożliwiły; system centralnego planowania „żelazna kurtyna” i priorytety RWPG.

Realizacja imprezy jest całkowicie niekomercyjna oparta na pracy społecznej oraz środkach finansowych Rady Miasta Mińsk Mazowiecki, Miejskiego Domu Kultury, sponsorów oraz sympatyków.

Impreza posiada zasięg ogólnopolski.

Główne punkty programu to:

PIĄTEK -28.05
- godz. 17.00 - otwarcie biura - zlot gwiaździsty motocyklistów do Mińska Maz. (baza rajdu Internat Z.S.E.)

SOBOTA - 29.05
- godz. 10.20-11.00 - parada ulicami miasta   oraz pokaz motocykli przed startem do rajdu plac przed Pałacem
-11.00 -12.00 - start na trasę rajdu (ok. 100 km) -15.00   - powroty z trasy rajdu , meta przed Pałacem
-11.00 - 20.00 - ( ok. 19.00 dekoracja Zwycięzców) - pokazy grup historycznych, pokaz sprawności motocykli i kierowców tzw, „gymkhania”
-20.00 - występ zespołu artystycznego z Rosji
-21,30 - Bal Komandorski sala kameralna MDK Pałac, - wystawa skuterów z lat 60-ych /stan fabryczny idealny / oraz polskie motorowery z lat 60-70-ych., jazdy dla najmłodszych widzów i rodziców na motocyklach z lat 1915 - 1939.
-13.00-17.00,. Grupa militarna w historycznych uniformach i samochód pancerny FORD T polskiej prod. 1920 r., pokaz czołgu lekkiego Villers i pojazdu Kt-Raad

NIEDZIELA -30.05

-godz. 10.00 - 11.00 - śniadanie i pożegnanie uczestników rajdu
Więcej informacji można przeczytać na stronie:  www.kdm -magnet.pl

Klub Dawnych Motocykli„Magnet"
Miejski Dom Kultury
w Mińsku Mazowieckim   
 
Prezes Maciej Cichocki
Dyrektor Hanna Markowska