Na antenie

POPOŁUDNIE Z KRP

Proponujemy ciekawą książkę, a zaproszeni przez nas fachowcy udzielają porad z wielu dziedzin. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Radiowa Niedziela

ZAPRASZAMY NA RADIOWĄ NIEDZIELĘ

foto
W najbliższą niedzielę, 26 lutegoa, w ramach cyklu Radiowa Niedziela kapłani Katolickiego Radia Podlasie odwiedzą cztery parafie Diecezji Siedleckiej: parafię Nawiedzenia NMP w Domanicach, parafię Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu, parafię św. Józefa Robotnika w Wołyńcach i parafię Trójcy Świętej w Żeliszewie Podkościelnym    Najpierw kapłani Katolickiego Radia Podlasie odwiedzą parafię Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Domanicach, gdzie proboszczem jest ks. Kanonik Andrzej Filipiuk. Pierwszy kościół został wybudowany w XVII wieku i afiliowany/przypisany do kościoła parafialnego w Łukowie. Samodzielną parafię utworzono tu w 1747 r. Obecny kościół parafialny powstał w roku 1850 dzięki staraniom ks. Józefa Sienkiewicza, W 1859 r. konsekrował świątynię Bp Ignacy Lewiński.

            Następnie kapłani naszej rozgłośni odwiedzą parafię Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu, gdzie probostwo sprawuje Ks. Andrzej Kondraciuk MIC [Zgromadzenie Księży Marianów]. W 1711 r. Józef Przygodzki, kanonik kamieniecki i proboszcz suchożebrski wybudował kościół, wyposażył i oddał Marianom. Parafię utworzono z części parafii Niwiski. Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1794 r. z ofiar różnych osób, a zwłaszcza z funduszu Krzysztofa Cieszkowskiego, a następnie konsekrowany w 1818 r. Księża Marianie byli tu do 1864 r., przez rząd rosyjski zostali usunięci, a parafia została oddana duchowieństwu diecezjalnemu. W 1921 r. Księża Marianie powrócili. W pobliskim Cisiu–Zagródziu urządzono skromną kaplicę dojazdową pw. św. Maksymiliana Kolbe. Dziś jest tam nowa kaplica pw. Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie parafii mają swój dom zakonny Siostry Sercanki (Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny)


            Kolejną parafią jaką odwiedzamy jest parafia Św. Józefa Robotnika w Wołyńcach, gdzie proboszczem jest
ks. Janusz Stefaniuk. Parafia została erygowana w 1938 r. Pierwszy kościół poświęcony został w 1932 r. Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1979 -1987, dzięki staraniom ks. Mieczysława Romańczuka. Poświęcenia nowej świątyni dokonał w dniu 31 lipca 1988 roku ks. Biskup Ordynariusz Jan Mazur.

           Parafia Trójcy Świętej w Żeliszewie Podkościelnym kończy listę parafii odwiedzanych przez kapłanów KRP dzisiejszej niedzieli, a probostwo w niej sprawuje ks. mgr Sławomir Sulej. Pierwszy kościół z 1540 r., jest wymieniony w dokumentach o wizycie Bpa Wojciecha Goślickiego z 1603 r. Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1770 r. przez Marcina Grzybowskiego, a konsekrowany w 1777 r. przez Bpa Kacpra Cieciszowskiego. W 1904 r. sprofanowany był przez mariawitów, którzy później wybudowali sobie swoją świątynię.

 

Na temat parafii, które będą przeżywać radiową niedzielę mogą państwo posłuchać na antenie Katolickiego Radia Podlasie w niedzielę około godziny 7:15

Koncert Jazzowy w Białej Podlaskiej

23 lutego w restauracji Verona w Białej Podlaskiej wystąpi Ewa Uryga & New York Jazz Collective więcej
zobacz wszystkie