Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Ból mięśni i stawów – przyczyny i leczenie

foto
Bóle mięśniowo-stawowe towarzyszą różnym chorobom i urazom. Mogą być symptomem infekcji wirusowej albo dolegliwości ogólnoustrojowych. Poznaj przyczyny bólu mięśni i stawów. Dowiedz się, jak go leczyć w zależności od źródła problemu.

Przyczyny bólu mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów mogą być spowodowane przeciążeniami, nadmiernym rozciąganiem albo urazami. Ich częstymi przyczynami są skręcenia i zwichnięcia. Powszechnym powodem dolegliwości bólowych okazuje się również niedobór potasu.

Bóle mięśniowe mogą być ograniczone albo uogólnione. Zdarza się, że dotyczą wyłącznie jednego mięśnia albo całej grupy mięśniowej. Ból stawów zazwyczaj jest rezultatem zapalenia. Dochodzi do obrzęku stawu, upośledzenia jego ruchomości oraz zaczerwienienia skóry. Bóle mięśniowo-stawowe mogą wiązać się z różnymi chorobami. Co należy wiedzieć o tego typu dolegliwościach?

Bóle towarzyszące infekcjom


Bóle mięśni i stawów mogą być jednym z symptomów chorób wirusowych. Często pojawiają się w przebiegu grypy. Wówczas bóle mięśniowo-stawowe są silne, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwościom towarzyszy osłabienie i zmęczenie. Nieco rzadziej bóle mięśni i stawów występują przy przeziębieniu. Są słabsze niż przy grypie i raczej nie obejmują całego ciała. Ustępują po paru dniach i nie utrzymują się przez cały okres choroby.

Bóle mięśniowo-stawowe są także symptomem różyczki w okresie zwiastunowym. Objawy choroby na wczesnym etapie przypominają grypę. Oprócz bólów mięśni pojawiają się suchy kaszel, złe samopoczucie, ból głowy, zapalenie gardła i katar. Bóle mięśniowo-stawowe pojawiają się również na 1-2 dni przed wysypką w czasie ospy wietrznej.

Omawiany problem może towarzyszyć też infekcjom bakteryjnym. Silne bóle mięśni są charakterystyczne dla boreliozy. W późniejszym stadium choroby występują objawy zapalenia stawów.

Choroby reumatyczne


Bóle mięśniowo-stawowe są typowe dla chorób reumatycznych. Zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe to jedne z nich. Choroby mogą zaatakować i osłabić każdy mięsień w ciele. Charakterystyczne objawy to słabość mięśni, bóle stawów oraz sztywność poranna. W zapaleniu skórno-mięśniowym występuje też rumień skórny. Bóle mięśni towarzyszą również fibromialgii. Objawia się ona wyczerpaniem, zaburzeniami snu oraz osłabieniem odporności. Mogą wystąpić też problemy jelitowe i powiększenie węzłów chłonnych. Bóle mięśni szyi i karku wiążą się z polimialgią reumatyczną. Dolegliwości bólowe pojawiają się także w obrębie obręczy barkowej i biodrowej. Pojawia się też sztywność mięśni, zwykle rano po przebudzeniu.

Ból mięśni może wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. Początkowe symptomy choroby przypominają grypę. Później pojawiają się ból i zesztywnienie stawów, obrzęki stawów, tkliwość na ucisk, deformacje stawów oraz ograniczenie ich ruchomości.

Środki farmakologiczne

Leki na ból mięśni i stawów należą głównie do środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ich przyjmowanie pozwala ograniczyć dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. Wspomniane preparaty występują w formie kapsułek, tabletek, maści, kremów oraz plastrów przeciwbólowych. Leki na bóle mięśniowo-stawowe przyjmuje się doraźnie, w przypadku wystąpienia ataku. Można sięgnąć po nie przy infekcji wirusowej i bakteryjnej albo po urazie. Wspomniane środki stosuje się długotrwale przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu mięśni, fibromialgii oraz reaktywnym zapaleniu stawów.

Bóle mięśniowo-stawowe mają różne przyczyny i stopnie nasilenia. Sposób leczenia dolegliwości zależy od jej przyczyny. W łagodzeniu bólu najczęściej wykorzystuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wiele preparatów jest dostępnych bez recepty, w przypadku innych – szczególnie tych wykorzystywanych w terapii chorób reumatycznych – konieczna jest konsultacja z lekarzem.