Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Jak dbać o elegancką zastawę stołową, porcelanę czy delikatne szkło? Sprawdź z nami!

foto
Elegancka zastawa obiadowa zadba o estetyczny aspekt serwowanych dań i sprawi, że zwykły posiłek w gronie najbliższych nabierze wyjątkowego wyrazu. Jak dbać o naczynia i sztućce wykonane z delikatnych materiałów, by dłużej cieszyły oko nienagannym wyglądem? Podpowiadamy!

Jak dbać o porcelanową zastawę stołową?

O ile ceramicznej zastawie obiadowej najpewniej nie zaszkodzi mycie automatyczne, o tyle ta z wysokiej jakości porcelany może nie wyjść z tego obronną ręką. Jeśli producent naczyń nie zaleca inaczej, najlepiej myć je w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Uważaj przy tym na temperaturę wody – porcelana jest wyjątkowo wrażliwa na nagłe zmiany temperatury i może na nie zareagować popękaniem.

Co zrobić, gdy zabrudzenia mocno przywarły do porcelanowej powierzchni? Nie próbuj ich skrobać ani szorować, bo zostawisz na niej rysy! Zamiast tego namocz naczynie, a brud odejdzie łatwo i bez pozostawienia śladu.

W przypadku porcelanowej zastawy istotne jest również prawidłowe przechowywanie. Zamiast piętrzyć kolejne talerze jeden na drugim, przełóż je papierowymi ręcznikami lub bawełnianymi ściereczkami – zapobiegniesz powstaniu rys, a jednocześnie ochronisz je przed kurzem.

Czyszczenie naczyń z delikatnego szkła


Lampki do wina, wysokie szklanki czy pucharki – mycie wykonanych z cienkiego szkła i cechujących się finezyjnym kształtem naczyń nie należy do najprostszych, nawet gdy robisz to ręcznie. Wystarczy bowiem lekkie stuknięcie w ich kruchy brzeg, by spowodować pęknięcie. Możesz jednak myć je w zmywarce, stosując zwykły detergent i nabłyszczacz.

Boisz się wkładać do zmywarki delikatne szkło w obawie przed stłuczeniem? Zmywarki Electrolux są wyposażone w specjalne uchwyty SoftGrip i wsporniki SoftSpike, które pomagają chronić kruche szklane naczynia, zapobiegając chybotaniu naczyń podczas energicznego wysuwania kosza. Możesz również użyć dedykowanej opcji do mycia szkła, Glass Care.

Wyjątek stanowią tu kieliszki czy szklanki wykonane z kryształowego szkła – dla nich pobyt w zmywarce skończy się natychmiastowym zmatowieniem. Dlaczego? Powinno się je myć wyłącznie w zimnej wodzie.

Eleganckie sztućce – co zrobić, by pięknie błyszczały?

Nieważne, czy to rodowe srebra po babci czy ich mniej kosztowny odpowiednik ze stali szlachetnej – sztućce będą zachwycać ponadprzeciętnym połyskiem tylko wtedy, gdy o nie odpowiednio zadbasz.
Komplet srebrnych sztućców nie należy do najtańszych – dlatego też rzadko używa się ich na co dzień. Co z nimi zrobić po użyciu? Delikatnie umyć delikatnym detergentem (koniecznie ręcznie!), bardzo starannie osuszyć, a następnie przechowywać w woreczku wykonanym z naturalnego materiału, np. z lnu czy bawełny.

Na srebrnych sztućcach pojawił się osad i straciły swój blask? Łatwo przywrócisz im dawny wygląd, sięgając po:

•    profesjonalny preparat do czyszczenia srebra,

•    gęstą pastę przygotowaną z sody, octu i wody,

•    roztwór wody i amoniaku.

Sztućce ze stali szlachetnej możesz bez obaw myć w zmywarce, uważając tylko na to, by stosować dobrej jakości detergenty. Jeśli zauważysz, że matowieją lub wręcz pokrywają się białym nalotem, umyj je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i octu, a następnie wypoleruj miękką ściereczką.

Jak widać, elegancka zastawa wcale nie musi kurzyć się w szafce, czekając na wyjątkowe okazje. Przy odrobinie uwagi i ostrożności możesz używać jej też na co dzień – by celebrować każdy posiłek w gronie tych, na których zależy Ci najbardziej.