Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Jaki model soundbaru kupić?

foto
Chcesz oglądać filmy i seriale z doskonałym dźwiękiem na swoim telewizorze? Zależy ci na tym, aby dźwięk był bardzo dobry, ale jednocześnie, aby sprzęt nie był zbyt drogi? W takim razie soundbar może być czymś idealnym dla ciebie. Coraz częściej można usłyszeć o soundbarach, jako o lepszej i tańszej alternatywie dla kina domowego. Ogromną zaletą tego sprzętu jest jego różnorodność – w sklepach można znaleźć bowiem naprawdę sporo ciekawych modeli w różnych cenach. Czym dokładnie jest soundbar? Gdzie się przydaje? Jak dokładnie działa? W sprzęt jakiej marki warto inwestować? Jak się prezentuje? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Soundbar – co to jest?

Czym jest soundbar? To niezależny, zewnętrzny system audio, dzięki któremu dźwięki telewizora mają lepszą jakość. Przeważnie jest umieszczany na półce pod telewizorem i składa się z panelu, w którym wbudowane są głośniki. Warto mieć świadomość, że urządzenie to działa nie tylko z telewizorem, ale również ze sprzętami mobilnymi takimi, jak tablety czy smartfony.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to sprzęt dla przeciętnego słuchacza, który nie posiada wielkiej ilości płyt z muzyką, nie stara się usłyszeć każdego szelestu wydobywającego się z telewizora najdokładniej jak się da. Niemniej jednak trzeba przyznać, że dobrej jakości soundbar będzie doskonale oddawał dźwięk z filmów, seriali czy programów telewizyjnych.

Soundbar – jaki model kupić?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów soundbarów. Jak zatem znaleźć ten model, który będzie najbardziej nam odpowiadał? Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego rodzaju sprzętu? Cóż, jest kilka elementów, na które warto zwracać uwagę przy wybieraniu odpowiedniego soundbaru. Przede wszystkim takim elementem jest moc całkowita. To właśnie od tego parametru zależy, jak dobry dźwięk będzie wydobywał się z tego urządzenia. Warto przyjąć zasadę kupowania soundbarów, mówiącą o tym, aby moc całkowita była tym większa, im większe jest pomieszczenie, w którym stoi telewizor.

Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego soundbaru jest liczba kanałów. Na rynku można znaleźć tańsze wersje mając system 2.1, ale są też takie soundbary, które działają w systemie 3.1 lub nawet 5.1. A czym dokładnie są te oznaczenia? Oznaczają one ilość głośników przypadających na jeden subwoofer.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest łączność. Ważne, aby była jak najlepsza. Wiele modeli ma możliwość podłączenia kabla HDMI, a także działają za pomocą łączności bezprzewodowej na WIFI bądź bluetooth.

Oprócz tego przy zakupie odpowiedniego soundbaru, warto jest również zwrócić uwagę na dekodery dźwięku. Chodzi o to, aby wybrać urządzenie, które jest kompatybilne z posiadanym przez ciebie modelem telewizora.

Soundbar – jakie marki warto wybierać?

Dobre mogą okazać się soundbary Samsung. Jest to firma, która wypuściła na rynek naprawdę wiele modeli tego sprzętu, dzięki czemu każdy będzie w stanie znaleźć w jej asortymencie to, czego szuka. Różne produkty tej firmy można znaleźć pod adresem https://www.euro.com.pl/marka/Samsung.bhtml. Ich ogromną zaletą jest bez wątpienia fakt, że występują w wielu, bardzo różnych cenach. Są modele tanie, oraz znacznie droższe. Warto zapoznać się z modelami dostępnymi w sklepie Euro RTV AGD - https://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar,_Samsung.bhtml.

Soundbar – jak działa?

Soundbar musi zostać podłączony do telewizora. Najlepiej jest to zrobić za pomocą kabla HDMI, chociaż nie jest to jedyna możliwość. Gdy tylko soundbar zostanie poprawnie podłączony do telewizora (bądź do innego urządzenia) dźwięk samoistnie powinien zacząć wydobywać się z zewnętrznego głośnika. Niewątpliwie ogromną zaletą sountbaru jest to, że wypełnia dźwiękiem całe pomieszczenie, w którym stoi. Działa znacznie lepiej od głośników zainstalowanych bezpośrednio w telewizorze. Działanie soundbaru jest bardzo proste.

Soundbar – jakie modele warto sprawdzić?

Jakie dokładnie modele warto jest sprawdzić? Dobrym przykładem niech będzie Samsung HW-Q900T, który ma sporą liczbę kanałów, bo aż 7.1.2. Jest to jednak sprzęt z wyższej półki, który kosztuje całkiem sporo. Z tańszych, a dobrych modeli soundbaru można polecić chociażby Samsung HW-T650, który posiada liczbę kanałów 3.1, dwa złącza HDMI, jedno złącze optyczne i jedno USB. Dobrym sprzętem może okazać się także model HTL3320/10 marki Philips. Również posiada 3.1 liczbę kanałów i jednocześnie posiada wiele innych zalet.

Jeżeli cena nie gra roli i chcesz zdecydować się na naprawdę solidny soundbar, to model HT-ST5000 marki Sony na pewno ci się spodoba. Posiada on mnóstwo dekoderów dźwięku, w tym: Dolby Atoms, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DolbyTrueHD, DTS:X, DTS 96/24, DTS HD High Resolution Audio czy DTS HD Master Audio. Taka różnorodność pozwoli ci osiągnąć naprawdę realistyczny dźwięk podczas oglądania telewizora.