Na antenie

BAJECZKI Z NIEBIESKIEJ KSIĄŻECZKI Pn-Pt

Audycja dla dzieci z bajką na dobranoc, piosenkami i modlitwą. Zaprasza Ewa Pasternak
zobacz wszystkie

Z regionu

Łuków: XI Dożynki Wojewódzkie i występ zespołu Bajm

2009-09-01 17:52:00
Atrakcją tegorocznych Dożynek Wojewódzkich będzie jedna z największych gwiazd w historii polskiego rocka, zespół Bajm. Tym razem Święto Plonów odbędzie się 6 września w Łukowie nad zalewem Zimna Woda.

Po tradycyjnych obrzędach wieńcowych program rozpoczyna się od prezentacji zespołów folklorystycznych z powiatów Lubelszczyzny. Polskie tańce narodowe zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej, liczący 100 osób w wieku od 8 do 19 lat.

Dla miłośników muzyki lat 60-tych i zespołu The Beatles niewątpliwą atrakcją będzie występ zespołu The Postman. Grupa powstała w Polkowicach w styczniu 1997 r. Jest to jedna z najbardziej oryginalnie naśladujących i oddających ducha tamtych czasów grup w Polsce.

Organizowane już po raz jedenasty Dożynki Wojewódzkie są uroczystością, w której każdorazowo uczestniczy około dziesięć tysięcy osób. Wśród uczestników tegorocznego święta będą władze województwa, gmin i powiatów Lubelszczyzny, ale także przedstawiciele środowisk biznesowych i artystycznych. Dożynkom Wojewódzkim towarzyszą liczne prezentacje rękodzieła, wystawy, koncerty i kiermasze.

„Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z pracą na roli, a jednocześnie ukoronowaniem żniwnego trudu. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości” - powiedział marszałek Krzysztof Grabczuk.

Adrianna Iwan [ep]