Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy przypodłogowe?

foto
Odpowiednie listwy przypodłogowe są jak kropka postawiona na końcu zdania – dopełniają wnętrze. Czy wiesz, jak je wybrać, aby były praktyczne i prezentowały się dobrze? Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Długa listwa zamontowana u podnóża każdej ze ścian to element niezbędny do tego, żeby wnętrze wyglądało dobrze. Nie tylko ukrywają łączenie podłogi ze ścianą i dylatację między nimi, ale też optycznie poprawiają proporcje pomieszczenia.

Warto wiedzieć, że źle dobrana listwa przypodłogowa to nieestetyczne i nieładne wykończenie wnętrza. Do tego nie spełnia dobrze swoich zadań m.in. ochrony ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.
Wybór odpowiednich listew przypodłogowych jest zatem jednym z ważniejszych zadań, które czekają nas podczas remontu i wykańczania wnętrz. Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy, żeby nasze pomieszczenia zyskały dzięki nim estetyczny wygląd?

Kształt i kolor listew przypodłogowych


Kolorystyka listew przypodłogowych nie jest najważniejsza, ale to właśnie o niej myślimy jako pierwszej. Zastanawiamy się, jaki kolor i wzór powinny mieć listwy przypodłogowe, aby pasować do naszego wnętrza. Przede wszystkim dobierajmy je do stylu, w jakim jest urządzone – do nowoczesnych wnętrz sprawdzą się proste listwy, a do tych stylizowanych listwy frezowane lub ozdobne.

Jeśli chodzi o kolory, opcji mamy kilka. Listwa przypodłogowa może być dopasowana do podłogi, a wtedy stanowi jej przedłużenie i optycznie powiększa przestrzeń. Bardzo popularne jest montowanie białych listew przypodłogowych, które stanowią ciekawy kontrast do zwykle ciemnej podłogi, a często też pasują do stolarki okiennej i drzwiowej. Możemy też wybrać listwy przypodłogowe w kolorze ścian dopasowane do małych pomieszczeń – ich zaletą jest fakt, że wtapiają się w ścianę, zapewniając piękne wykończenie, ale nie rzucając się zbyt w oczy.

Listwy przypodłogowe. Jaki materiał?


Druga kwestia, o której trzeba zdecydować, to materiał, z którego wykonane są listwy przypodłogowe. Tu również możemy wybierać między różnymi wersjami, choć zdecydowanie najpopularniejsze są listwy przypodłogowe MDF w parkiet.pl – ich zaletą jest trwałość, dobry stosunek jakości do ceny i dostępność wielu modeli. Jeśli jednak płyta MDF z jakichś powodów nam nie odpowiada, możemy sięgnąć po naturalne listwy przypodłogowe drewniane o solidnej konstrukcji. Mają one jednak tę wadę, że z czasem może być konieczne ich odnowienie i ponowna impregnacja. Trzecia opcja to listwy metalowe o największej odporności (nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też wilgoć) – wykonane mogą być z aluminium lub stali nierdzewnej. Takie rodzaj listew wykorzystuje się w pomieszczeniach biurowych, na przedpokojach lub tam, gdzie istnieje ryzyko, że listwa z drewna lub MDF się nie sprawdzi. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są listwy przypodłogowe z tworzyw sztucznych np. PVC lub polistyrenu.

Jaka grubość listew przypodłogowych?

Dobierając listwy przypodłogowe do wnętrza, koniecznie pomyślmy też o ich grubości. Z reguły każdy typ listew możemy kupić o szerokości od 4 cm nawet do kilkunastu. Które wybrać? Mówi się, że optymalna grubość listwy przypodłogowej to 6-8 cm. Jeśli jednak mamy niewielkie pomieszczenie, warto wybrać węższe listwy w kolorze ściany, aby optycznie powiększyć przestrzeń i nie przytłoczyć jej. Z kolei w pomieszczeniach wysokich, gdzie sufit znajduje się na wysokości 2,5 m lub większej, lepszą opcją będą listwy co najmniej 10-centrymetrowe.
Listwy przypodłogowe – funkcje

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, a o czym niestety bardzo często zapominamy, to funkcjonalność listew przypodłogowych. Ich głównym zadaniem jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej i zamaskowanie łączenia podłogi ze ścianą – wybierajmy listwy, które dobrze dopasowują się do podłogi i ściany. Jeśli w pomieszczeniu są krzywizny, wówczas lepiej zastosować listwy z PVC niż z MDF, ponieważ są bardziej elastyczne i mogą te nierówności optycznie skorygować.

Dodatkową funkcją, jaką mogą mieć listwy przypodłogowe, jest ułatwienie w rozprowadzeniu kabli. Te, których nie dało się wkuć w ścianę, możemy puścić wzdłuż niej, wykorzystując profilowane listwy przypodłogowe – są zbudowane tak, aby w przestrzeni powstałej między listwą a ścianą można było przeprowadzić kable, maskując je w ten sposób. O tym, czy taka funkcja listew będzie nam potrzebna, też warto pomyśleć zawczasu.