Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

PIT online - jak najłatwiej złożyć?

foto
Coraz większa liczba Polaków każdego roku rozlicza się z Urzędem Skarbowym przez Internet. Złożenie formularza PIT online jest współcześnie bardzo prostą czynnością. W tym krótkim poradniku przedstawiamy kluczowe wskazówki, jak zrobić to krok po kroku i nie popełnić przy tym żadnego błędu.

Jak można złożyć PITa za 2020 rok przez Internet?

Do wyboru są zasadniczo dwie możliwości. Po pierwsze, można skorzystać z opcji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów i przesłać deklarację uzyskując Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Po drugie, możliwe jest skorzystanie z dedykowanego programu e-pity, który jest kompatybilny z usługą Ministerstwa Finansów i pozwala dodatkowo na łatwiejsze wyliczenie i uwzględnienie ulg oraz odliczeń.

Obydwa sposoby zapewniają stosunkowo sprawne wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet, jednak skorzystanie z programu e-pity daje możliwość skorzystania z kilku ułatwień. Po pierwsze, nie trzeba interesować się zmianami w prawie, bo program jest na bieżąco uaktualniany. Po drugie, dostępny jest stosunkowo szeroki zakres deklaracji podatkowych oraz różnego rodzaju wniosków do urzędów skarbowych, a także dostępne są deklaracje UPL służące do udzielenia upoważnienia innemu podmiotowi do złożenia deklaracji ePIT. Warto zatem rozważyć wsparcie programu PIT w procesie składania deklaracji podatkowej.

W jakim terminie złożyć PIT?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy doprecyzować, jaki formularz PIT składamy. Najkrótszy termin, bo tylko do końca stycznia roku następującego po roku, za który składamy deklarację podatkową, dotyczy formularza PIT-4R, który stanowi zbiorcze zestawienie podstaw i kwot podatku i zaliczek wpłacanych przez płatnika, oraz formularza PIT-11, który dotyczy wysokości uzyskanego w danym roku przychodu. Do końca lutego należy natomiast złożyć formularz PIT-28, który składają podatnicy zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.

Do końca kwietnia należy natomiast złożyć najpopularniejsze deklaracje, tzn. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Te formularze służą do złożenia zeznania podatkowego dotyczącego wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym. Tego rodzaju deklaracje najłatwiej wygenerować online i przesłać do Urzędu Skarbowego jako e-pity. Wtedy nie trzeba pobierać odpowiedniego formularza ze strony rządowej i zapoznawać się z broszurami informacyjnymi dotyczącymi formularzy PIT.

Jak poprawnie wypełnić formularz PIT?

Wypełnienie formularza PIT nie jest współcześnie skomplikowane, bowiem w większości przypadków Ministerstwo Finansów generuje nam już wstępnie formularz do złożenia. Należy jednak pamiętać, że wygenerowany ePIT nie zawsze jest całkowicie poprawny i dobrze jest wykorzystać dodatkowo program PIT do weryfikacji poprawności danych, a także wprowadzenia odpowiednich ulg i odliczeń do deklaracji. Jeśli decydujemy się na złożenie PIT online, rozliczenie jest z całą pewnością łatwiejsze i szybsze niż w przypadku wyboru drogi tradycyjnej.

Jeśli jednak zdecydujemy się rozliczać PIT poza systemami internetowymi, czeka nas dokładne zapoznawanie się z wielostronicowymi broszurami informacyjnymi, które szczegółowo wskazują, w jaki sposób należy wypełnić poszczególne pola deklaracji. Jest to czasochłonny i podatny na błędy sposób złożenia deklaracji podatkowej, co sprawia, że każdego roku coraz większa liczba podatników decyduje się złożyć e-PIT.Czy możliwe jest niezłożenie deklaracji PIT?

Taka możliwość obecnie nie istnieje. Z jednej strony jest to pozytywna wiadomość dla podatników, ponieważ nie wystąpi sytuacja, w której podatnik musiałby płacić karę za nieterminowe rozliczenie podatkowe lub byłby zmuszony składać deklarację po terminie wraz z czynnym żalem, ale z drugiej strony jest to rozwiązanie mogące prowadzić do błędnego złożenia deklaracji podatkowej. Może się tak stać na skutek automatycznej akceptacji zeznania podatkowego udostępnionego przez Ministerstwo Finansów bez weryfikacji przez podatnika. Warto zatem zainteresować się złożeniem deklaracji PIT online już teraz.