Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Program PIT, PIT online, rozliczenie PIT, PIT przez internet

foto
Każdy podatnik na początku nowego roku musi złożyć rozliczenie za ubiegły rok podatkowy. Od 2019 roku, jest to możliwe za pomocą systemu e-PIT. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zdążyć przed upływem ostatecznego terminu. Dodatkowo, system jest bardzo intuicyjny, zatem każdy może bez problemu wprowadzić zmiany w swoim rozliczeniu. Jak działa e-PIT i jak go rozliczyć?

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych, w skrócie PIT jest jednym z tak zwanych podatków bezpośrednich, jakie muszą płacić pracujący i zarabiający obywatele Polski. W naszym kraju pracowników obowiązuje progresywny sposób obliczania podatku. Zatem osoby, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, płacą 17% podatek, natomiast zarabiający więcej, niż 85 528 zł, płacą 15 395 zł 04 gr + 32% z nadwyżki ponad 85 528 zł. Każdego roku podatnicy mogą jednak skorzystać z szeregu ulg, takich jak ulga na dziecko, ulga związana z darowizną, ulga na Internet i tym podobne. Ponadto, od każdej deklaracji podatkowej można odprowadzić 1% na dowolnie wskazany przez podatnika cel charytatywny. Jeżeli po złożeniu deklaracji podatkowej okazuje się, że istnieje nadpłata zaliczki na podatek PIT, można liczyć na zwrot pieniędzy. Z kolei jeśli okaże się, że pozostaje określona kwota do dopłacenia, należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

W jaki sposób rozliczyć e-PIT?


Rozliczenie PIT
jest obecnie możliwe za pośrednictwem rządowego portalu podatki.gov.pl. Każdy czynny podatnik może zalogować się na swoje indywidualne konto. Jest to do zrobienia na dwa sposoby - za pośrednictwem profilu zaufanego lub poprzez podanie swoich danych identyfikacyjnych. W celu weryfikacji tożsamości, konieczne jest podanie numeru PESEL lub NIP i daty urodzenia, kwoty przychodu z deklaracji za rok poprzedni oraz kwoty przychodu z jednej z informacji od płatnika za rok, za który składane jest rozliczenie.

Po zalogowaniu się, podatnik będzie miał możliwość wglądu do swojego rozliczenia PIT online, ponieważ Urząd Skarbowy automatycznie rozlicza podatników od 2019 roku. W przypadku konieczności dopłacenia podatku, można tego dokonać od razu, z poziomu portalu. Podatek wpłaca się na swój indywidualny rachunek, tak zwany mikrorachunek podatkowy. W przypadku nadpłaty, warto sprawdzić, czy numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze, jest prawidłowy. Jeśli wszystko się zgadza, należy zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód wysłania deklaracji.

Czy w e-PIT można wprowadzać zmiany?

Jak najbardziej. Podczas rozliczania PIT przez internet, zanim podatnik zaakceptuje deklarację, może wprowadzić zmiany w zeznaniu podatkowym. Program z automatu przyjmuje formę rozliczenia jako indywidualne. Można jednak zmienić tę opcję na rozliczenie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jest także opcja skontrolowania i modyfikowania wspomnianych wcześniej ulg podatkowych, darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne i tym podobnych. Organizacja charytatywna, na którą przekazywany jest 1% podatku jest automatycznie przenoszona z rozliczenia z zeszłego roku. Jednak jest opcja zmiany na dowolną inną organizację pożytku publicznego. Z poziomu podatnika, istnieje także możliwość skontrolowania i sprawdzenia innych danych - adresu, czy też właściwego Urzędu Skarbowego. Po wprowadzeniu wszelkich zmian, należy zaakceptować deklarację oraz pobrać UPO.

Co daje opcja rozliczania przez internet?


Przede wszystkim - pozwala zaoszczędzić czas, który podatnik musiał spędzać dowożąc odpowiednie dokumenty do biura rachunkowego, a potem do Urzędu Skarbowego oraz zaoszczędzić pieniądze, które musiał płacić doradcom za rozliczenie zeznania. Ponadto, program PIT jest bardzo intuicyjny, zatem każdy może skontrolować swoje zeznanie w dowolnym miejscu o dowolnej porze i wprowadzić w nim stosowne zmiany. Podatnik ma również stały wgląd do wszystkich dokumentów - zeznań ubiegłych oraz obecnego i dokumentów źródłowych, na podstawie których zostały one przygotowane. Dodatkowo, nie ma obawy, że ktoś zapomni się rozliczyć. Z dniem 30 kwietnia, wszystkie dotychczas niewysłane deklaracje, automatycznie uznawane są za prawidłowe i wysyłane do urzędów.
REKLAMA