Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Z regionu

Siedlce: otwarcie wystawy „Żołnierze wyklęci”

2009-09-17 16:47:37
17 września na placu gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach została otwarta pierwsza część wystawy „Żołnierze wyklęci”. Terminem „żołnierze wyklęci” określano żołnierzy podziemia, akowców, którzy działali w imię niepodległej Polski od roku 1944 do roku 1963, kiedy zmarł ostatni z tych żołnierzy Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego.

Autorem wystawy jest Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL. W otwarciu wystawy uczestniczyli Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski wraz z wiceprezydentami Martą Sosnowską i Jarosławem Głowackim, jak również Radni Rady Miasta Siedlce na czele z wiceprzewodniczącym Stefanem Somlą oraz goście z zaprzyjaźnionych samorządów z Sokołowa Podlaskiego i Platerowa.

Swoją obecnością wystawę uświetnili Teresa Borychowska i Janina Sobiczewska bohaterki filmu „Sny utracone, sny odzyskane” oraz Andrzej Łukasiuk, syn kapitana Władysława Łukasiuka. Po wystawie oprowadzała Natalia Olszewska, prezes studenckiego koła naukowego historyków z Akademii Podlaskiej. W słowie otwierającym wystawę ks. bp Zbigniew Kiernikowski podziękował organizatorom ekspozycji oraz podkreślił wartość pamięci w życiu człowieka. Dzięki pamięci człowiek może korzystać z doświadczeń pozytywnych i bolesnych swoich bliskich, jak również swojego narodu.

Ksiądz Biskup zachęcił rodziców i nauczycieli do przechowywania oraz przekazywania chlubnej przeszłości Polski młodemu pokoleniu. To przekazywanie pamięci ma być oparte na doświadczeniu przebaczenia i pewności, że Bóg jest obecny w historii człowieka i nawet ze zła wyprowadza dobro.

Przemówienie Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego podczas otwarcia wystawy „Żołnierze wyklęci”. Posłuchaj:Wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce, Wojciecha Kudelskiego. Posłuchaj:


 ks. Mateusz Czubak [ep]